Fotoalbum czy fotoksiążka?

czy warto robić fotoalbumFotografia cyfrowa posiada zalety, których nie da się ukryć, ale nic nie jest w stanie zastąpić wywołanego zdjęcia, które możemy wziąć do ręki i na spokojnie obejrzeć. Najprostszą formą uzyskania takiej możliwości jest wywołanie odbitek i umieszczenie ich w albumie. Znacznie ciekawiej jest jednak, jeśli zdecydujemy się na fotoksiążki lub fotoalbumy. Są to sposoby prezentowania, które same w sobie stanowią wartość estetyczną. W ich wypadku nie trzeba też się martwic o odbitki i szukać dla nich albumu, ponieważ wszystko zostaje dostarczone do domu w formie już w pełni gotowej do przechowywania i oglądania. Pytanie tylko, na którą z tych opcji się zdecydować? Różnice pomiędzy nimi dotyczą przede wszystkim dwóch podstawowych aspektów: łączenia stron i technologii produkcji stronnic. Przekłada się to na trwałość przedmiotu i sposób interakcji z nim.

Łączenie stron

Fotoksiążka niewiele różni się w sposobie wykonania od normalnej książki. Karty zszywa się lub klei na ich brzegach. Przeglądanie zdjęć to po prostu przerzucanie stron i części zdjęć blisko łączenia mogą nie być dobrze widoczne. W fotoalbumach sąsiednie strony to jeden arkusz papieru, który rozkłada się i otrzymuje jedną, nieograniczoną stronę.

Wykonanie stron

W fotoksiążkach stosuje się pogrubiony papier kredowy, a w fotoalbumach wykorzystywany jest papier jeszcze grubszy i znacznie sztywniejszy. Mając w ręku fotoksiażkę, ma się wrażenie z obcowania z klasycznym albumem, dwustronnie zadrukowanym papierem fotograficznym. Fotoalbum ma strony zadrukowane z jednej strony i są one ze sobą łączone specjalnymi kartonowymi przekładkami, co dodatkowo je usztywnia. Mniejsza gramatura fotoksiążek pozwala zazwyczaj na zastosowanie znacznie większej ilości kart i tym samym zmieszczenie wyraźnie większej ilości zdjęć, niż jest to w przypadku ciężkich fotoalbumów.

fotoksiążka ślubnaCo jest lepsze? Obie formy mają w zasadzie bardzo zbliżone zalety, ale trudno nie zauważyć, że w fotoksiążkach są one zaprezentowane zdecydowanie, chociaż pełnię swojej formy osiągają dopiero w fotoalbumach. Wybór pomiędzy metodami zależał będzie przez to z wagi, jaką maja dla nas dane zdjęcia. W fotoksiążce można przechowywać zdjęcia z wakacji, które będą opowiadać o wszystkich miejscach, gdzie byliśmy w czasie wyjazdu. W fotoalbumie lepiej przechowywać fotografie z chrztu dziecka czy ze ślubu, ponieważ zmieści się tam ich trochę mniej, ale za to będą przechowywane w sposób trwały i ich prezentacja będzie miała znacznie bardziej doniosłą formę.

Powiązane artykuły

Partner

www.styropiantarnow.com.pl