Sposoby usuwania znamion skórnych

Usuwanie znamion

Znamiona barwnikowe to znamiona o nowotworowym charakterze, które najczęściej są łagodne i nie będą stanowić szczególnego zagrożenia dla zdrowia. Jednak niekiedy takie znamię może się przekształcić nawet w jakieś znamię złośliwe, dlatego lekarze podkreślają, że warto je obserwować i w miarę możliwości usuwać je jak najszybciej nim staną się niebezpieczne. Ocena poszczególnych znamion może być trudna. Dlatego właśnie warto udać się do lekarza, który przez dermatoskop będzie w stanie ocenić czy znamię będzie groźne i nie będzie musiał pobierać wycinków. Trzeba pamiętać, że takie badanie nie daje pewności. Zmiany mogą bowiem zachodzić głębiej i wtedy sam dematoskop nie będzie tutaj wystarczający. Oczywiście mowa o znamionach złośliwych, jest właściwa, ale należy podkreślić, że to raczej rzadkość a większość znamion usuwa się ze względów estetycznych. Jeśli pojawiają się podejrzenia, że jest to problem złośliwego znamiona przed usunięciem powinno się przeprowadzić odpowiednie badanie, tak by dało się ocenić dokładnie jaki charakter ma dane znamię. Można także przeprowadzić jakież konsultacje i wywiad, który będzie pozwalał określić czy w rodzinie występował problem nowotworów skóry.

Usuwanie znamion Warszawa

Znamiona na skórze usuwane mogą być różnymi metodami w zależności od rodzaju. Lekarz sam musi określić czy znamię może być złośliwe i pod tym kątem wybrać także odpowiednią metodę usuwania. Tutaj właśnie konsultacja z lekarzem będzie zawsze najważniejszym etapem. Klasyczne metody wycięcia stosuje się, w momencie gdy jest podejrzenie, że znamię jest złośliwe. Podczas zabiegu będzie się usuwać całe znamię z pewną ilością tkanki zdrowej, tak by w ten sposób zagwarantować sobie, że znamię nie będzie się odtwarzało. Po wykonaniu takiego zabiegu fragment usuwanego znamienia powinno się oddać do badania histopatologicznego, ponieważ pozwoli to określić jaki charakter miało znamię czy było niebezpieczne. Po zabiegu należy oczywiście zadbać o to miejsce i unikać korzystania z sauny czy opalania, ponieważ będzie to utrudniało proces gojenia się rany. 

Usuwanie znamion skórnych

Znamiona, które usuwa się ze względów estetycznych najczęściej będą likwidowane w inny sposób. Wśród popularnych metod znajduje się oczywiście usuwanie laserowe, które jest mniej inwazyjne i uciążliwe dla pacjentów. W czasie zabiegu wykonuje się miejscowe znieczulenie a po usunięciu rana nie będzie krwawić. Jedynie przez tydzień należy nosić opatrunek. Znamiona o łagodnym charakterze usuwa się także z użyciem lanceronu. Wykonuje się elektrokoagulację, która będzie chirurgicznym usunięciem przez użycie elektrody, którą przepływa prąd mający odpowiednie dla człowieka napięcie. Można w ten sposób w czasie jednego zabiegu usuwać bardzo wiele zmian i nie będzie się nacinać skóry, dlatego blizny nie są widoczne i zabieg jest dla pacjenta komfortowy. Jeszcze innym rozwiązaniem będzie kriochirurgia, w ramach której największa zaletą będzie to, że rana bardzo szybko się goi. W tym przypadku znamię jest poddawane działaniu zimna i w niskiej temperaturze ginie. Tkanka choroba oddziela się od zdrowej i znamię jest usuwane. Często stosuje się taką opcję w walce z kurzajkami.

 

 

Powiązane artykuły

Partner

www.styropiantarnow.com.pl