Kurs na wózek widłowy - czy warto się tego podjąć?

wózek widłowy kurs

Kurs na wózek widłowy jest pomysłem tak dla osób, które właśnie skończyły szkołę i szukają ciekawego, dobrze płatnego zajęcia, jak i dla osób znudzonych rutyną obecnej pracy i poszukujących czegoś nowego, interesującego. Powodów szczegółowych, dla których różne osoby decydują się na zdobycie odpowiednich kwalifikacji jest naprawdę wiele. Pięć najważniejszych kwestii podnosimy poniżej.

I. Zatrzęsienie ofert pracy
Niewiele jest zawodów, w których można przebierać w ofertach pracy. Jednym z nielicznych szczęśliwców jest operator wózka widłowego. Czekają na niego atrakcyjne posady w branży budowlanej, w handlu (głównie w sklepach wielkopowierzchniowych), w firmach zajmujących się spedycją i w hurtowniach oraz wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się przestrzenie magazynowe. Nie ma znaczenia, gdzie się mieszka. Oferty pracy w okolicy na pewno jakieś są, a jeśli nawet okazałyby się mało atrakcyjne, zawsze można poszukać wolnych stanowisk w innych miastach lub za granicami kraju.

II. Dobre zarobki
Chociaż zarobki operatorów wózków widłowych na pewno nie są powalające, firmy zajmujące się badaniem rynku pracy wyraźnie pokazują, że nie można narzekać. Połowa wszystkich pracowników w minionym roku zarabiała przynajmniej 2700 złotych brutto, a co czwarty z uczestników badania przynosił do domu co miesiąc co najmniej 3100 złotych. 10% wszystkich pracowników mogło się pochwalić imponująca kwotą na poziomie co najmniej 3500 złotych. Różnice związane były oczywiście z miejscem wykonywania pracy i z branżą pracodawcy. Najlepiej zarabia się w branży motoryzacyjnej i elektromaszynowej. Trzeba też pamiętać, że prezentowane tu zarobki to wynagrodzenie podstawowe, bez nadgodzin i premii.

III. Sam sobie szefem
Jest to oczywiście pewna przesada, ponieważ operator wózka widłowego nie jest niezależny, ale za to pracuje samodzielnie. Dogadywanie się z innymi ludźmi jest zazwyczaj najgorszą częścią wykonywania swoich obowiązków na budowie, w fabryce czy w magazynie, a przy pracy z wózkami widłowymi takiego problemu nie ma. Praca wykonywana jest w pełni samodzielnie. Przychodzi zlecenie od kierownika na przetransportowanie określonych towarów z określonego miejsca w określone miejsce i niczym kapitan własnego okrętu, operator spokojnie wykonuje swoje polecenia w pełnej autonomii. Jeśli praca jest dobrze zorganizowana, nikt w ogóle nie będzie się obok niego kręcił.

kurs na wózek widłowy

IV. Minimalny nadzór
Autonomia, o której była mowa wyżej, w największym stopniu dotyczy monitoringu pracy operatora. Pracodawcy zakładają, przynajmniej w większości, że mają do czynienia z profesjonalistą w swojej branży, który ma w dodatku na potwierdzenie tego faktu odpowiednie dokumenty. Zazwyczaj jego pracą interesują się w sposób minimalny i w żaden sposób jej nie dozorują. Wystarczy tylko, że przekażą wytyczne i następne spotkanie z pracownikiem ma miejsce dopiero wtedy, kiedy praca jest skończona. Dzięki temu zawód operatora wózków widłowych jest idealny dla osób, które są niezależne i dobrze zorganizowane, ale nienawidzą, kiedy w czasie pracy patrzy im się na ręce lub pogania.

V. Bezpieczeństwo zatrudnienia
Kiedy firma przeżywa jakiekolwiek kłopoty finansowe, w pierwszej kolejności redukuje zatrudnienie. Niezwykle rzadko się jednak zdarza, by redukowani byli operatorzy wózków widłowych. Ich praca jest bowiem wysoko specjalistyczna i do tego cechuje się wyjątkowo wysoką wydajnością. Pracodawcy zwalniają osoby obsługujące wózki widłowe dopiero w ostateczności, więc pracownik może być pewny, że jeśli nie stanie się jakaś katastrofa, jego miejsce pracy jest bezpieczne.

Powiązane artykuły

Partner

www.styropiantarnow.com.pl