Uzyskiwanie odpowiedniej jakości zdjęć cyfrowych po wydruku

jak uzyskać dobrą jakość zdjęciaPodstawową kwestią w uzyskiwaniu najlepszej możliwej jakości wydruku z pliku cyfrowego jest rodzaj źródła, jakie zostaje przekazane do drukarni. Ważny jest tu rozmiar pliku mierzony ilości pikseli na jednostkę zadrukowanej powierzchni oraz sposób kompresji pliku, czyli technologia informatyczna tłumaczenia obrazu na ciąg cyfr zapisywanych w komputerze. Znaczenie ma oczywiście także obróbka zdjęcia cyfrowego.

Kompresja

Najpopularniejszy format plików graficznych, JPG, umożliwia zastosowanie różnego poziomu kompresji, który ustala się w czasie zapisywania zrobionego zdjęcia. Niskie poziomy kompresji oznaczają duży plik (mniej zdjęć na karcie), ale wyższą jakość późniejszego wydruku. Realny spadek jakości odczujemy jednak zwykle dopiero wtedy, kiedy poziom kompresji ustawimy powyżej średniego.

Rozdzielczość

Rozdzielczość to innymi słowy ilość pojedynczych kropek koloru składających się na obraz. Jeśli będzie ich za mało, to trzeba będzie albo zmniejszyć wydruk, albo poszczególne kropki staną się widoczne i obraz stanie się nienaturalny. Maksymalna wielkość tego parametru zależy od możliwości aparatu, ale w praktyce wystarczy: 1 mln pikseli na wydruk o rozmiarze 9x13 cm 2 mln pikseli --> 10x15 cm 3 mln pikseli --> 13x18 cm 4 mln pikseli --> 15x21 cm 5 mln pikseli --> 20x30 cm 7 mln pikseli --> 25x38 cm. Idealna gęstość kropek to 300 na każdy cal (DPI) i tak powinno zapisywać się pliki obrabiane cyfrowo przed drukowaniem. Plik bez obróbki można przekazać do druku także z niższym DPI, które zastosuje aparat. Dzieląc rozdzielczość przez DPI można też uzyskać rozmiar „idealnej” odbitki możliwej do uzyskania.

Dobór właściwej rozdzielczości

Jeśli rozdzielczość ustawiona w aparacie będzie za mała, drukarnia nie będzie w stanie jej poprawić tak, jak ogląda się to na niemających nic wspólnego z rzeczywistością filmach. Nic nie daje także sztuczne powiększanie rozdzielczości przez przekonwertowanie pliku w programie graficznym, ponieważ spowoduje to drastyczne pogorszenie jego jakości. Nie należy jednak ustawiać wyższej rozdzielczości, niż jest to konieczne ani zapisywać pliku w jakimś nietypowym formacie, ponieważ tylko zwiększy to plik bez poprawy jakości. Optymalny jest format JPG.

Wydruk wielkoformatowy

rozdzielczość zdjęciaW przypadku druku wielkoformatowego nie trzeba stosować tak dużej rozdzielczości. Będzie on bowiem oglądany z daleka i niedoskonałości dające się dostrzec przy bezpośrednim oglądaniu zadruku, po prostu nie będą istotne przy patrzeniu z większej odległości. Pozwala to na drastyczne zmniejszenie rozdzielczości i tym samym wagi pliku dla bardzo dużych wydruków.

Powiązane artykuły

Partner

www.styropiantarnow.com.pl